چگونه صدای خود را پرورش دهیم ؟

چگونه صدای خود را پرورش دهیم ؟

پرورش صدا

حتما برای همه ما پیش اومده که در طول زندگی خود افرادی را دیده ایم که صدای خیلی خوب و زیبایی داشته اند و کلام شان در ما آنقدر تاثیر گزار بوده است که دلمان می خواسته ساعت ها به حرف های آن ها گوش دهیم بدون اینکه مطلبی که آن ها به زبان می آورند برایمان مهم باشد. شاید حتی حسرت خورده ایم که چرا صدایی به خوبی صدای آن ها نداریم اما داشتن صدایی زیبا واقعا  کار سختی نیست و با کمی تمرین می توانیم آن را پرورش دهیم .تنها چیزی که به آن نیاز داریم کمی راهنمایی و البته مهم تر از آن تمرین روزانه است . پس اگر شما هم می خواهیدبه راز های پرورش صدا دست یابید ، این تمرین ها را انجام دهید.

۱٫ بلند صحبت کنید.

وقتی حرف می زنیم خیلی مهم است که صدای مان شنیده شود خیلی اوقات ما صحبت می کنیم اما فقط خودمان صدای خودمان را می شنویم. مخصوصا اگر شما یک سخنران ، مدرس ، مشاور هستید و یا هر شغل دیگری دارید که داشتن یک صدای خوب در شغل شما بسیار تاثیر دارد این مساله از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که عادت دارید که زمزمه کنید یا زیر لب حرف بزنید آن هم در حالی که سرتان پایین است پس این کاملا طبیعی است که دوستان و همکاران و حتی غریبه ها شما را نادیده بگیرند یا حتی وسط حرفتان بپرند و حرفتان را قطع کنند یا الا به شما گوش ندهند.

این که باید بلند حرف بزنید معنایش این نیست که باید داد بزنید بلکه به این معنی است که باید با توجه به موقعیتی که در آن قرار داریم بلندی صدای خود را تنظیم کنیم. مثلا اگر داریم برای یک جمعی سخنرانی می کنیم مهم است که صدای خود را کمی بلند تر کنیم تا سخنان ما شنیده شود.

به خاطر داشته باشیم که اگر موقعیت سنجی نکنیم و در هر شرایطی با صدای بلند صحبت کنیم نه تنها صدای ما تاثیر گزار نخواهد بود بلکه باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران خواهیم شد.

۲٫ با سرعت کمتری صحبت کنیم .

تند تند صحبت کردن عادت خیلی بدی است و ممکن است که آدم ها علاقه ای نداشته باشند که به حرف های شما گوش دهند. یا ممکن هست که اصلا حرف های شما را متوجه نشوند.

بنابراین باید سعی کنیم شمرده تر صحبت کنیم با آرام تر گفتن و مکث بین جملات. این کار باعث می شود که برای هر چیزی که می گوییم یک نوع تاکید ایجاد کنیم و البته به ما زمانی برای نفس کشیدن می دهد.  البته باید مراقب باشیم که دیگر بیش از اندازه هم حوصله سر بر نباشیم و انقدر آهسته صحبت نکنیم که صحبت مان برای مخاطب یا مخاطبان مان مونوتون باشد و حوصله آن ها را سر ببرد.

یک سرعت ایده آل در صحبت دکردن چیزی بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کلمه در دقیقه می باشد.

اگر ما در حال سخنرای باشیم بهترین کار این است که هرجا می خواهید روی حرف های خود تاکید بگزارید با سرعت کمتری صحبت کنید و هر جا که می خواهید انگیزه بدهید و تاثیرگزار باشید کمی سریعتر صحبت کنید.

۳٫ واضح صحبت کنید.

واضح صحبت کردن یکی از مهم ترین بخش های پرورش صداست. شما باید به هر کلمه ای که به زبان می آورید توجه کنید و آن را با کاملا صحیح و کامل تلفظ کنید.

دهانتان را کامل باز کنید و حواستان به محل قرار گرفتن زبان و دندانتان باشد. این کار باعث می شود احتمال لغزش های زبانی هم کم شود و کمتر تپق بزنید. ممکن است در اوایل این کار عجیب به نظر برسد ، اما اگر به طور مستمر تلاش کنید که کلمات را به درستی تلفظ کنید ، به نوعی عادت تبدیل می شود.

۴٫ از تمرین خودکار استفاده کنید.

یک خودکار یا مداد را بردارید حتی اگر هیچ چیز در دسترس ندارید می توانید از انگشت خود استفاده کنید و یک متن را از رو بخوانید یا در مورد یک موضوعی صحبت کنید . هدف از این کار تقویت عضلات فک و عادت به تمرین بیشتر باز و بسته کردن دهان می باشد که در رسایی صدای شما بسیار تاثیر گزار است .

۵٫ تمرین با کاغذ A5

یک کاغذ  A5  را به دیوار تکیه دهید و سعی کنید آن را با فوت کردن روی دیوار نگه دارید . این کار نیز باعث افزایش حجم تنفسی شما می شود که در صدای شما بسیار تاثیر گزار است .

۶٫ مشدد خوانی

در این روش یک متن را روبروی خود قرار می دهیم و سعی می کنیم تک تک حروف را با تشدید بخوانیم . و همه ی حروف را بکشیم این کار نیز به تلفظ بهتر کلمات و شمرده صحبت کردن و صدای بهتر داشتن کمک بسیار زیادی می کند.

۷٫ تنفس عمیق را تمرین کنید.

تنفس عمیق برای هر صدای کامل و غنی ضروری است. اکثر مردم خیلی سریع نفس می کشند و مخصوصا وقتی با همین سبک حرف می زنند نوعی صدای تو دماغی ایجاد می کنند.

تنفس شما باید از طریق دیافراگم باشد نه از طریق قفسه ی سینه . برای اینکه بفهمیم که درست تنفس می کنیم یا خیر ، مچ دستمان را روی شکم خود می گذاریم. از طریق زیر آخرین دنده مان نفس می کشیم و باید احساس کنیم که حجم شکم مان افزایش می یابد و شانه هایمان در حین نفس کشیدن بالا و پایین می رود.

نفس کشیدن را با با عمل دم و پر کردن هوا در شکم مان تمرین کنیم و بعد تا ۵ ثانیه بشماریم و سپس عمل بازدم طی ۵ ثانیه انجام دهیم . به این روش نفس کشیدن عادت کنیم تا بتوانیم از این روش در حین سخنرانی ها و صحبت های روزمره مان هم استفاده کنیم .

به یاد داشته باشیم که صاف نشستن و ایستادن در حالی که چانه خود را بالا نگه داشته ایم و شانه هایمان را به عقب کشیده ایم به ما کمک می کند که عمیق تر نفس بکشیم و صدای مان را راحت تر تنظیم کنیم.

این کار حتی به ما اعتماد به نفس خاصی در مان صحبت و سخنرانی می دهد.

سعی کنیم که در انتهای هر جمله نفس بکشیم و اگر از روش تنفس عمیق استفاده می کنیم ، باید هوای کافی داشته باشیم تا بتوانیم بدون مکث برای تنفس به سراغ جمله بعدی برویم این کار به مخاطب شما هم این امکان را می دهد تا چیزی را که گفته اید یا جمله قبلی تان را به طور کامل متوجه شود و درک کند.

۸٫ تن صدای تان را کنترل کنید.

تن صدای شما تاثیر زیادی بر کیفیت سخن شما و مخاطبان شما دارد . معمولا صحبت کردن با یک  تن صدای ضعیف و لرزان نشانگر اضطراب است در حالی که یک صدای صاف ، متقاعد کننده و آرامش بخش است .

این مساله به این معنی نیست که ما باید سعی کنیم تن صدای طبیعی خود را تغییر دهیم بلکه ما باید سعی کنیم تن صدای مان را کنترل کنیم .

ما می توانیم کنترل صدا را با زمزمه کردن تمرین کنیم و یا یک متن کوتاه  را برای خودمان با صدای بلند بخوانیم . یاد مان باشد که نیازی نیست که تن صدایمان همیشه یکسان باشد بعضی از کلمات باید با تن صدای بلند تری بیان شوند تا بتوانند تاکید را درست نشان دهند .

۹٫ تمرین های آوایی انجام دهید .

این روش ، راه بسیار خوبی برای پرورش صدای طبیعی شما است . بهترین کار این است که در حالی این تمرین ها را انجام دهید که در مقابل آینه قرار گرفته اید .

سعی کنیم دهانمان را شل کنیم و تار های صوتی مان را آزاد کنیم . می توانیم ایم کار را با یک خمیازه انجام دهیم . فک تان را به چپ و راست تکان دهید و زمزمه کنید و و به آرامی با انگشتانتان ماهیچه های گلو یتان را ماساژ دهید .

  • ظرفیت تنفس و صدای خود را افزایش دهید .

این کار را با بازدم های عمیق انجام دهید تا جایی که همه ی هوای موجود در ریه شما خالی شود . سپس یک نفس عمیق  بکشید و نفس تان را قبل از بازدم ، برای مدت ۵ ثانیه نگه دارید .

  • با آواز خواندن با صدای آ بر روی تن صدای خود کار کنید .

ابتدا با تن صدای معمولی و بعد با کم کم تن صدای خود را کم تر کنید . می توانید این کار را با تک تک حروف الفبا انجام دهید .

  • برای جلوگیری از تپق زدن از تکرار جملات سختی مانند جملات زیر استفاده کنید .

قوری گل قرمزی

شش سیخ جگر سیخی شش تومن

چیپس ، چسب ، سوسک

کانال کولر تالار تونل

یه یویوی یه یورویی

۱۰٫ صدای خود را ضبط کنید .

اکثر مردم گوش کردن به صدای خود را دوست ندارند وقتی شما خودتان صدای خود را دوست ندارید چطور انتظار دارید دیگران صدای شما را دوست داشته باشند .

  • ضبط صدایتان به شما کمک می کند که اشتباهاتی را که در حرف زدن دارید خودتان اصلاح کنید .

شما حتی می توانید از خود فیلم بگیری که ایم کار باعث می شود به زبان بدن و تماس چشمی و میزان باز و بسته شدن دهانتان نیز توجه کنید .

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :