زندگی تنها یک فصل ندارد! پس باید آن را «مهندسی» کرد.

"۰۳ اسفند ۱۳۹۷"

برای آنکه آینده ایده ال خود را رقم بزنید، از همین لحظه باید شروع کنید.
  • اینستاگرام
  • تلگرام

مهندسی زندگی

راهکار هایی برای یک زندگی ایده آل

دوستان خوبم سلام

برای اینکه بتوانیم زندگی خود را مهندسی کنیم باید به بخش های مختلف زندگی توجه کنیم و هیچ قلمرویی را از دست ندهیم.

هدف از مهندسی زندگی این است که یک زندگی ایده آل و رضایت مند داشته باشیم که در آن همه چیز در تعادل باشد و موضوعی بر موضوعی دیگر ارجعیت نداشته باشد.

 

یک فرد ایده آل چه کسی است؟

یک فرد ایده آل کسی است که به تمام جنبه های زندگی اش توجه دارد و همه اهدافش در زمینه های متعدد زندگی در تعادل قرار دارد شما باید در زمان نوشتن اهدافتان توجه کنید که در زمینه های زیر هدف گذاری کرده باشید و در آن زمینه کاری برای زندگی خود انجام داده باشید.

نظم در زندگی تان

امور مالی تان

زمان تان

سلامتی تان

زندگی در اجتماع

زندگی با خانواده تان

زندگی با خودتان

 

نظم در زندگی

اولین مرحله نظم به خانه شما مرتبط می شود اگر وسایل زیادی دور و برتان جمع کرده اید در ضمیر ناخود آگاه خود احساس ضعف می کنید. اگر فرد اهمال کاری نیز هستید بدانید که علت بخشی از این اهمال کاریتان به هم ریختگی خانه است.

 

راهکار های ساده برای مرتب کردن منزل تان

 

سعی نکنید برای مرتب کردن منزل کل خانه را به هم بریزید از گام های کوچک و با برنامه ریزی و تقسیم خانه به بخش های کوچکتر شروع کنید مثلا روزی یک کشو را مرتب کنید و قطعا به این صورت پس از یک هفته بخش زیادی از نا منظمی ها را سامان بخشیده اید.

برای مرتب کردن کشو هااول همه کشو را بیرون بریزید و کشو را تمیز کنید سپس وسایل موجود در کشو را یکی یکی چک کنید و آن هارا به سه بخش تقسیم کنید:

آنهایی که لازمشان دارید

آن هایی که لازمشان ندارید

و آن هایی که تکلیف شان مشخص نیست یعنی فکر میکنید شاید روزی به کار آید

البته معمولا دسته چهارمی هم به نام  « این که برای من نیست » وجود دارد که باید به صاحبش که احتمالا یکی از اعضای خانواده است داده شود.

تکلیف دسته اول که مشخص است آن ها را دوباره در کشو می گذارید و مرتب می چینید.

دسته دوم هم قطعا آن هایی است که دیگر به کار نمی آیند و دور ریختنی هستند.

دسته چهارم هم که به صاحبانش تحویل می دهید!

اما به دسته سوم باید دو مهلت دیگر بدهید. آن ها را در جایی جداگانه نگه دارید و در مهلت اول شش ماه دیگر و مهلت بعدی یکسال دیگر آن ها را چک کنید. در هر مهلت تعدادی از آن ها دور ریخته می شود و چیزی که یک سال به کار شما نیاید احتمالا چیز به درد بخوری نیست.

  • یادتان باشد که مرتب بودن کف اتاق مهم تر از مرتب بودن قفسه ها و جاهای دیگر است.

همین کار ها را برای دیگر قسمت های منزل ، محیط ار و هرجایی که نیاز مرتب کردن دارد انجام دهید.

اهداف مالی تان

برای اینکه بتوانید به ثروت خود بیفزایید یک قلم و کاغذ بردارید و بنویسید چگونه می توانم تا آخر سال این قدر مبلغ بیشتر از حد معمول پول در بیاورم؟ سپس پاسخ های خود را زیر آن بنویسید حتی از نوشتن پاسخ هایی مثل برم دست فروشی هم دریغ نکنید نوشتن ایده هایی که به نظر بدرد نمی خورند هم به فعال شدن مغز شما برای ایده های بهتر و جدیدتر بیشتری کمک می کند. به کار های خانگی و کمک خانواده تان هم فکر کنید.

یکی از راهکارهای افزایش در آمد مدیریت دارایی های در حال حاضرتان است. به محض دریافت حقوق تان برای خرج های تان درصد بگیرید که مثلا چند در صد از حقوق تان را خرج خیریه می کنید و چقدر از آن را خرج آموزش می کنید. و چند درصد را پس انداز می کنید. فراموش نکنید که بهتر است اول پس اندازتان را کنار بگذارید و بعد برای بقیه پول هایتان برنامه ریزی کنید نه اینکه اول خرج کنید و آخر ماه هرچه باقی ماند پس انداز کنید.

 

حتما یک دفترچه کوچک تهیه کنید و تمام خرج ها و در آمد هایتان را با جزییات تمام بنویسید. و در آخر هر هفته و هر ماه بررسی کنید که چقدر خرج اضافه داشتید مزیت این روش این است که مثلا متوجه می شوید هربار که بیرون بودید و تشنه شده اید مبلغ زیادی را هزینه آب هویج کرده اید که اگر آب معدنی می خریدید خرج شما بسیار کمتر می شد و از هزیه های اضافی کم می کردید.

هرگز کالاهایی را که می توان نقد خرید قسطی خریداری نکنید خیلی ها را می شناسم که حتی از سوپرمارکت و لوازم التحریر هم قسطی خرید می کنند این کار باعث می شوید چیزهایی را هم که خیلی ضروری نیستند خریداری کنید و به بدهی هایتان اضافه شود.

هرگز به بدهکار بودن و دایما وام گرفتن عادت نکنید. این کار باعث می شود شما همیشه در گذشته زندگی کنید.

به دلیل خجول بودن و یا رودروایسی از پس گرفتن باقی پولتان از راننده و همین طور سوپر مارکت ها و … صرف نظر نکنید. همین پول هایی که به سادگی از کنار آن ها می گذرید این فرمان را به مغزتان می دهند که پول برای شما بی ارزش است و شما علاقه ای به داشتنش ندارید.

سالی یک بار به دنبال یک شغل جدید باشید

دنیا دایما در حال تغییر است شما هم باد در حال تغییر باشید می توانید شغل قبلی خود را تغییر دهید و یا یک شغل دیگر در کنار آن داشته باشید. مثلا هم کارمند یک شرکت باشید و هم کارهای ترجمه یا تایپ در منزل انجام دهید.

هر شش ماه یک بار یک آموزش جدید ببینید.

سعی کنید اطلاعات خود را در زمینه های مختلف زیاد کنید تا برای شما فرصت های شغلی گوناگون ایجاد کند.

مدیریت زمان

کارهایتان را اولویت بندی کنید

از شب قبل بنویسید که چه کارهایی برای فردا باید انجام دهیدو معمولا بیشترین زمانی که در آن اتفاقات ناگهانی رخ نمی دهد اول صبح و آخر شب است تا آن جا کهامکان دارد مهم ترین و اصلی ترین کارهای خود را در این زمان ها انجام دهید تا با کارهای متفرقه و ناگهانی غافل گیر نشوید و زمانتان هدر نرود.

از ماتریس آیزنهاور استفاده کنید.

کامل گرایی را کنار بگزارید

یکی از راه های مقابله با کمال گرایی این است که تصمیم بگیرید بهترین کار را در کمترین زمان انجام دهید. سعی کنید برای خود وقت در نظر بگیرید مثلا زمان تعیین کنید که نوشتن فلان مقاله را باید در عرض یک ساعت تمام کنم.

 

برای اینکه در مدیریت زمان خود موفق باشید باید راه های نه گفتن قاطعانه و طی کردن و جملات مخصوص خرید زمان را بلد باشید.

می توانید به مقاله ای که در مورد نه گفتن در سایت قرار داده شده است مراجعه کنید.

سلامتی

  • فواید خوراکی ها و مواد غذایی را بدانید:

تقویت قدرت تمرکز : آووکادو ( گلابی آلیگاتور )، مارچوبه، هویج، گریپ فروت

تقویت عضلات و مغز : شاه ماهی ، ماهی خار دار

تقویت حافظه : شیر ، آجیل ، برنج

بهبود وضعیت روحی : آب پرتقال ، فلفل شیرین ، سویا ، موز

کاهش استرس: پنیر لور ، بادام

بهبود سلامتی : لوبیا ، نخود ، پنیر سویا

خواب آرام و راحت : نان ، رشته فرنگی

تقویت مهارت های اجتماعی : خرچنگ دراز ، جوانه ی گندم

تقویت سیستم ایمنی بدن : سیر

 

برای صبحانه فقط میوه بخورید.

این مقاله ادامه دارد

سربلند و پیروز باشید.