مهندسی ایده و راهکار چیست ؟

مهندسی ایده و راهکار چیست ؟

مهندسی ایده و راهکار چیست ؟

وقتی صحبت از ایده می شود اولین چیزی که در ذهن همگان می آید کار آفرینی است. اما حقیقت این است که بحث ایده بسیار فراتر از این مساله است. مخصوصا وقتی در کنار واژه راهکار میاید. در واقع هر وقت مشکلی پیش می آید ، شما باید به دنبال راهکار بگردید و این راهکار تنها از طریق ایده به وجود می آید. یعنی ایده ها پلی هستند برای اتصال مشکل ها به راهکار های مربوطه شان.

ایده در واقع یک تصور ذهنی است و فقط در فکر ماست. کسی نمی تواند ذهن ما را بخواند بنابراین تا وقتی راه های عملی کردن مسائل را یاد نگرفته ایم نمی توانیم ایده هایمان را به دیگران نشان دهیم. حتما برای شما هم پیش آمده است که در مورد مساله ای جدید با خانواده خود یا حتی کارفرمایتان صحبت کنید و با مخالفت آن ها مواجه شوید. علت این امر کاملا مشخص است وقتی ما ایده یا همان تصور ذهنی خود را نسبت به مساله ای بیان می کنیم تصویری که در ذهن آدم ها ایجاد می شود دقیقا این است :

در واقع آن ها هیچ تصوری از چیزی که ما در مورد آن صحبت می کنیم ندارند.

چرا حال مان خوب نیست ؟

  • کدام یک از ما در طول زندگی آموزش دیده ایم که منظور خود را به وضوح و شفاف بیان کنیم به گونه ای که جای سوال در ذهن کسی باقی نماند ؟
  • آیا اصلا احساس نیازی در مورد این مساله کرده ایم ؟
  • کدام یک از ما مهارت حل مساله را آموخته ایم ؟
  • کدام یک از ما به دلیل خجالت و کم رویی ایده خود را مطرح نکرده ایم در حالی که می توانست یک فرصت عالی کاری باشد یا می توانست حتی روابط خانوادگی مان یا حتی زندگی مان را زیر و رو کند ؟
  • کدام یک از ما فقط به خاطر عدم داشتن مهارت های ارتباطی و فن بیان مناسب در حل مشکلات زندگی به مشکل بر خورده ایم ؟

می بینید مساله فقط این تصور اشتباه نیست که ایده پردازی فقط کار افراد خلاق یا عده خاصی از انسان هاست بلکه مساله این است که در هیچ جا به ما یاد نداده اند که چگونه باید مهارت های لازم برای زندگی را یاد بگیریم و در نتیجه آن بسیاری از ما نه تنها ایده هایمان را خاک کرده ایم بلکه جسارت فکر کردن و ایجاد راه حل را به خود نداده ایم بنابراین مسیر عصبی فکر کردن و ایجاد راه حل برای برطرف کردن مشکلات مان در ما شکل نگرفته است. ( بعد ها مقاله ای در رابطه با مسیر عصبی نوشته خواهد شد، شما فعلا آن را با نام شرطی شدن یا عادت بشناسید. )

 وقتی ما ندانیم چطور مشکلاتمان را حل کنیم و به دنبال ایده و راهکار نباشیم

با مشکلاتی مانند لیست زیر مواجه می شویم:

  • در خواست افزایش حقوق مان با جواب منفی مواجه می شود.
  • چون از نه گفتن می ترسیم از هیچ کس هیچ در خواستی نمی کنیم
  • چون معتقدیم همه چیز باید مهیا باشد تا کار را شروع کنیم و این مساله هیچ وقت محقق نمی شود ، پس هرگز کاری را شروع نمی کنیم.
  • چون از انتقاد می ترسیم ایده های خود را اصلا مطرح نمی کنیم.
  • و……

و البته چون نمی دانیم که اسم دقیق این مشکلات چیست و مهارت حل مساله را نیاموخته ایم نامش را مشکل می گذاریم. بعضی از این ها اصلا مشکل نیستند.

و اتفاقی که می افتد این است که به شدت احساس ضعف می کنیم و از خودمان متنفر می شویم و ما همان چیزی را به دیگران تحویل می دهیم که خودمان از آن مملو هستیم یعنی نفرت بنابر این از دیگران هم متنفر می شویم. وقتی نفرت در وجودمان جاری باشد احترام گذاشتن را فراموش می کنیم و به یکدیگر و حتی خودمان احترام نمی گذاریم و در نتیجه از زندگی و زندگی کردن متنفریم آنوقت است که به خودمان و دیگران آسیب می زنیم برای رهایی از ترس ها و کسب دوباره آرامش مان به سیگار و قلیان و عوامل بیرونی روی می آوریم ، دیگران را مقصر می دانیم و سرشان فریاد می زنیم و در حالی که حالمان از درون بد است سعی در بر طرف کردن مشکل از بیرون داریم. درست مثل کسی که چشمانش ضعیف است و با یک پارچه چشمانش را می بندد تا نفهمد که همه چیز را تار می بیند.

بیایید حال بد خود و اطرافیان مان را عوض کنیم.

وقتی به مهارت حل مساله و مهارت های مرتبط آن دست پیدا کنید و وقتی که از مشکل خود با یک ایده به راهکار مناسب برسید دیگر دنیا جای بدی برای زندگی نخواهد بود.

منشا ناراحتی های ما مشکلات حل نشده و اصرار ما بر حل کردن آن ها با ایده ها و راهکارهای قدیمی است.

باید مهارت حل مساله و تفکر سوالی را بیاموزیم. تفکر سوالی به ایده پردازی شما بسیار کمک می کند و روش بسیار خوبی برای پیدا کردن بهترین راه حل هاست.

به عبارت دیگر :

مهندسی ایده و راهکار یعنی تلاش برای ایجاد فکری نو

و ساخت راه حل برای مشکل مربوطه.

یعنی برای هر مساله ای که در زندگی شخصی روابط محل کار و در مسایل زندگی تان دارید ما به شما کمک می کنیم با ایجاد یک تفکر جدید توسط خودتان راه حل مناسبی برای آن پیدا کنید.

وجود ایده در ایجاد راهکار ضروری است چون مشکلات جدید با ایده های جدید حل می شوند نه راهکار های قدیمی.

مشکلات جدید مربوط به عصر جدید است که نامش ارتباطات است اما در جامعه ما به قطع ارتباطات رسیده است.

در اکثر آموزش های زندگی همیشه به ما همه چیز را بدون راهکار داده اند.

اول موبایل خریدید بعد سعی کردید استفاده از آن را یاد بگیرید. آیا واقعا فکر می کنید نیازی به آموزش نحوه استفاده از این وسیله ارتباطی نیست که در حال تبدیل شدن به وسیله قطع ارتباطی دنیای واقعی است ؟

اکثر ما به دنبال یک جواب آماده می گردیم ولی ما نمی خواهیم به شما تنها ایده را بیاموزیم وگرنه نام سایت را مهندسی ایده می گذاشتیم

نام سایت ما مهندسی ایده و راهکار است و ما در آن به شما فقط ماهی نمی دهیم بلکه ماهیگیری یاد می دهیم.

یعنی به شما یاد می دهیم چگونه مشکل را تعریف کنید ، چگونه راه حل ها را پیدا کنید چگونه بهترین ایده را برای حل مشکل خود به کار ببرید. اگر دقت کنید در انتهای اکثر مقالات ما تمرین هایی وجود دارد که نشان دهنده ی این است که شما باید خودتان تلاش کنید روش را یاد بگیرید.

درست مثل آموزش زبان انگلیسی است اکثرا در آموزشگاه ها به ما لغات و گرامر را می دادند و می گفتند حفظش کنیم ولی اگر از ما می خواستند مثلا تمام لغات مربوط به « خانواده » را در زبان انگلیسی پیدا کنیم قطعا به دلیل اینکه خودمان دنبالش رفته بودیم بهتر آن را می فهمیدیم و زود تر یاد می گرفتیم چون در این صورت خودمان ماهی گیری می کردیم و به دنبال لغات می گشتیم و راحت تر هم آن ها را یاد می گرفتیم.

مهندسی ایده و راهکار شامل مهارت های حل مسئله ، تفکر سوالی ، تصمیم گیری و مهارت های ضروری زندگی است که در هیچ کجا یاد نگرفتیم .

موفق و سربلند باشید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :