زندگی تنها یک فصل ندارد! پس باید آن را «مهندسی» کرد.

"۰۳ اسفند ۱۳۹۷"

برای آنکه آینده ایده ال خود را رقم بزنید، از همین لحظه باید شروع کنید.
  • اینستاگرام
  • تلگرام

صدام بده!

صدام بده !

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود ما از ایراد سخن در جمع بپرهیزیم، نا آشنا بودن با صدای خودمان است. بسیاری از ما واقعا نمی دانیم که دیگران چگونه صدای ما را می شنوند؛ حتی خیلی از ما می گوییم که صدام بده ! چرا که صدایی که ما از خودمان می شنویم به این دلیل که از طریق منعکس شدن در استخوان های فک و صورت به گوش داخلی می رسند، عملا با آنچه دیگران می شنوند فرق می کند؛
بعضی از ما صدایمان را بهتر از آنچه دیگران می شنوند تصور می کنیم و برخی بدتر! در نتیجه زمانی که برای اولین بار صدای خودمان را در یک فایل صوتی یا فیلم خانوادگی و یا بدتر از آن، از پشت بلندگو می شنویم به شدت تعجب کرده و حتی جا می خوریم.

مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد تغییر صدا در طول شبانه روز می باشد؛ صدای ما در همه ساعت های یک روز به یک شکل به گوش نمی رسد؛ در برخی ساعات بم،‌ در بعضی زیر، در تعدادی رسا و واضح و در مواردی غیر شفاف و مبهم به نظر می آید.

از این رو در وهله اول آشنایی با صدای خود و پس از آن شناخت کامل جزییات صدایتان بسیار حیاتی می نماید؛ اما اگر علاقه مند به سخنرانی در جمع هستید باید این نکته را مد نظر داشته باشید که برخورداری از یک صدای زیبا و دلنشین مقبولیت و تاثیر گذاری حرف شما را چند برابر می کند.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله «صداسازی: چگونه صدای خود را پرورش دهیم؟» مراجعه کنید.

تمرین :

  • برای آنکه با صدای خود بیشتر آشنا شوید، به مدت ۱ هفته هر روز یک فایل صوتی ۳ دقیقه ای ضبط کرده در طول روز حداقل ۵ مرتبه به آن گوش دهید.
  • برای ضبط از گوشی همراه خود استفاده کنید.
  • اگر وقت ندارید از زمان های مرده خود،‌ مثلا در مسیر برگشت به خانه،‌ استفاده نمایید!

کنترل صدا

یک از بزرگ ترین مشکلاتی که یک شخص به عنوان سخنران با آن دست به گریبان است، مشکل صداست. خیلی از افراد از نازکی صدای خود گله دارند و خیلی های دیگر از بم بودن آن! بسیاری از افراد توان آن که به صورت ممتد برای یک مدت طولانی صحبت کنند را ندارند چه برسد به آنکه بخواهند حدود ۱۲ ساعت سخنرانی کنند! از سوی دیگر صدای اکثر افراد یا یک نواخت است ویا تنالیته آن به حدی بد است که آدم جان به جان آفرین تسلیم می کند، اگر بخواهد برای مدتی طولانی به آن گوش فرا دهد!!!

از این رو، تقویت صدا، کنترل داشتن بر روی تنالیته آن و صحبت کردن برای مدتی طولانی بدون آنکه دچار گرفتگی صدا شویم، از جمله مهارت هایی اند که هر سخنرانی باید آن ها را فرا گرفته و در خود تقویت نماید.

اما باید در نظر داشت که صدای هر انسانی همانند اثر انگشت و ژن وراثتی آن شخص منحصر به فرد است؛ یعنی هیچگاه شخص دیگری پیدا نمی شود که صدای شجریان، عبدالباسط یا حمیرا را داشته باشد. به همین جهت در تکنولوژی های جدید امنیتی از قفل های صوتی (قفل هایی که با صدای شخص باز می شوند.) در مراکز حساس امنیتی استفاده می شود. باید توجه داشت افرادی که تقلید صدا انجام می دهند، تنها می توانند صدای خود را به صدای شخص مورد نظر نزدیک کنند؛ البته این نزدیکی گاهی به اندازه ای است که گوش انسان قادر به تمیز تفاوت ها نیست!!

پس هدف از انجام تمرینات صدا سازی و کار هایی که برای بهبود صدای خود انجام نی دهیم، رسیدن به بهترین وضعیت صدای خودمان می باشد. در نتیجه نباید انتظار داشته باشیم که بعد از انجام این کارها یک خواننده یا قاری قرآن یا مداح و … درجه یک شویم!

این یکی از تمریناتی است که بازیگران تئاتر و خواننده ها آن را انجام می دهند و در کلاس های سلفژ به طور کامل می توان آن را فراگرفت. البته یادتان باشد که باید این تمرین را به صورت روزانه و حداقل به مدت ۵ دقیقه انجام دهید تا بعد از حدود ۳ ماه تاثیراتش را در صدای خود مشاهده نمایید. با کمی جست و جو در اینترنت می توانیم این تمرینات را پیدا کنیم .

آناتومی حنجره

حنجره انسان به عنوان یک عضو از بدن انسان خود از قسمت های مختلفی تشکیل شده است.

اما…

مهمترین قسمت حنجره، تار های صوتی هستند. تار های صوتی همانند پرده شنوایی گوش، جنسی لطیف دارند که به راحتی آسیب می بیند.از این رو باید در مراقبت از آن با جدیت تمام تلاش کنیم.

در خانم ها تار های صوتی  نسبت به آقایان به هم نزدیک تر بوده و کوتاه تر می باشند که این موضوع دلیل نازکی و زیر بودن صدا در خانم هاست.

از سوی دیگر این تار ها در گلو انسان در موقعیتی قرار دارند که همچون درهای محافظ آکاردئونی مدام در حال جمع شدن و باز شدن هستند. به همین جهت می توان گفت که هر چیزی که ما می خوریم، می نوشیم یا تنفس می کنیم اولین اثر خود را، بر روی تار های صوتی ما می گذارد.

آیا زمان آن فرا نرسیده است که با حنجره خود مهربان تر باشیم؟!!!

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید