یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی

دوستان خوبم سلام :

در مقاله های قبلی در مورد برداشت های گوناگون و اختلاف ادراک و نحوه تغییر ادراک با هم صحبت کردیم . در این مقاله می خواهیم مشکل اساسی مکالمه یادگیری زبان انگلیسی را بررسی کنیم.

در طی هفت سال تدریسم اکثرا در کلاس ها شاگردانم در یادگیری زبان انگلیسی با مشکلاتی مواجه بودند که با جمع آوری این مشکلات متوجه مطلبی شدم که تا به حال خیلی از ما به آن توجه نکردیم.

حقیقت این بود که گاهی حتی شاگردانی که از دانش لغات و گرامری بالایی برخوردار بودند نیزدر مکالمات زبان دچار مشکل بودند شاگردان من و احتمالا خیلی از شما ها هنوز نمی دانید که مشکل اصلی در توانایی مکالمه زبان انگلیسی ، معلومات کم یا ناکافی ما در این دانش نیست مساله چیزدیگری است!

مشکل ما مساله ای است که اصلا به آن توجه نکرده ایم :

به این مکالمه در فارسی توجه کنید.

علی : چقدر هوا امروز گرمه !

بهرام : آره خیلی گرم شده من امروز از شدت گرما با خودم کت نیاوردم.

در این مکالمه چه اتفاقی افتاد…؟

دو نفر بدون این که سوالی بپرسند با هم ارتباط برقرار کردند.

حالا بیایید به چیزی که در کلاس های زبان اتفاق می افتد فکر کنیم:

Ali: it’s hot today

Bahram: it’s hot too

باور کنید این اتفاقی است که در خیلی از آموزشگاه های زبان ما می افتد و هنوز نمی دانیم علت آن شاید چیزی است که در زبان فارسی هم در آن مشکل داریم.

افرادی که در کلاس هایم اینگونه پاسخ می دادند یا نهایت تلاششان این بود که با گفتن yes  فقط حرف طرف مقابل را تایید می کردند معمولا معتقد بودند که حتما باید سوالی در کار باشد تا جواب بدهند.

به مکالمه اول توجه کردید سوالی در کار نبود ولی بهرام به راحتی ارتباط برقرار کرد و مکالمه شکل گرفت.

پس مشکل چیست که زبان آموزان اکثرا مکالماتی مانند آنچه در مکالمه دوم اتفاق افتاد دارند.

این زبان آموزان معمولا به سه دسته تقسیم می شدند:

دسته اول : درونگرا ها که تا از آن ها سوال نکنند جواب نمی دهند.

دسته دوم : افرادی که خجالتی اند و افرادی که در برقراری ارتباط با دیگران مهارت چندانی ندارند و فقط می خواهتند هرچه زودتر مکالمه تمام شود و راحت شوند.

دسته ی سوم : هوش کلامی خود را ارتقا نداده اند.

گاهی دسته دیگری هم وجود دارد . آن هایی که تصور درستی از مکالمه ندارند و فکر می کنند قرار است در کلاس های زبان معجزه رخ دهد اما حقیقت این است که تا این مشکلات حل نشوند یادگیری نه تنها زبان که خیلی مهارت های دیگر در زندگی سخت خواهد بود.

اما اتفاق دیگری هم می افتد و ان هم این که تفکر اکثر ما انسان ها این است که در مکالمات زبان انگلیسی حتما باید از ما سوال پرسیده شود تا جواب بدهیم در غیر این صورت مکالمه را ادامه نمی دهیم ، چون فکر می کنیم مکالمه زبان انگلیسی را هم باید مانند درس های مدرسه و با سیستم پرسش و پاسخ پیش ببریم.

در این جا فهمیدیم که در واقع بخش اصلی مشکلات زبان آموزان با یاد گرفتن مهارت های ارتباطی و روش های رفع خجولی و عدم آشنایی با هوش کلامی و اصلاح کردن دیدگاه مان نسبت به یادگیری مکالمه زبان انگلیسی برطرف خواهد شد که بزودی همه ی این آموزش ها در سایت قرار خواهد گرفت.

در واقع زبان را باید زندگی کرد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. macada
    ۶:۵۶ ۱۳۹۶/۰۷/۱۱

    موفق باشید